Belçika Vize İşlemleri

 

Belçika Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

- Belçika bir Schengen gurubu ülkesidir ve Belçika ile Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması kısmen bulunmaktadır. Umumi (bordo) pasaport sahibi TC vatandaşlarının Belçika Schengen vizesi almaları ise mecburidir.
 

-Belçika devleti ile TC devleti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları sadece iki ülke resmi pasaport sahiplerini kapsarken iki ülke resmi pasaport sahibi ülke vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile vize işlemlerinden muaftır.
 

-  Belçika Vize İşlemlerinde Bulunmalarına Gerek olmayan TC Pasaport Türleri ise Yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaportlardır.
 

Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Konsoloslukları yapılacak olan Belçika vize başvurularını kısmen ve haftanın belirli zaman dilimlerinde kabul ederken. Belçika başkonsolosluğu ve Belçika konsoloslukları yapılacak olan kısa süreli Schengen Belçika vizesi başvurularını Belçika vize işlemleri üzerine hizmet vermekte olan kurumlar aracılığı ile kabul etmektedir.
 

Belçika Konsolosluklarının Belçika vizesi işlemleri için parmak izi alma uygulaması zorunlu olmazken, Belçika Başkonsolosluğu veya Belçika Konsoloslukları vize işlemleri için gerek görmesi halinde parmak izi alma talebinde bulunabilecektir.

- Alınmış olan Belçika Schengen vizenizin çok girişli olması halinde ise önce Belçika’ya girme koşulu ile (Schengen kurallarınca) sırasıyla; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’ seyahat edilebilecektir.
 

 Belgium Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış olan Belçika Schengen vize başvuru formunun doldurulması zorunlu olurken, Belçika vize başvuru formu, Belçika vize başvurularınız için en önemli evraklardan bir tanesi olacaktır. Belçika vize başvuru formu olmaksızın ve yanlış ve hatalı doldurulan başvuru formları ile yine başvurular gerçekleştirilemeyecektir.
 

 Belçika vize evrakları bulunması zorunlu olan evraklardan bir diğeri ise seyahat sağlık sigortasıdır. Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika konsoloslukları Belçika vizesi için gerekli evraklar arasında bu belgeyi görmek isterken. Seyahat sağlık sigorta poliçesi uluslararası kapsamda ve 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

 

Belçika vize başvuruları için Belçika Konsolosluklarınca önerilen başvuru şekli, Belçika vize başvuru merkezlerine başvuruların yapılmasıdır.
 

 

 

Duyurular

Belçika Konsolosluğu postanan 'sarı toz' nedeniyle alarmda

İstanbul’da Belçika Konsolosluğu’na geçtiğimiz Cuma günü postalanan bir zarfın içinden çıkan ‘sarı toz’  Belçika Konsoloslu...
2023-08-02 17:16:38

Belçika Ankara Konsolosluk Telefon

Belçika Ankara Konsolosluk ve Büyükelçilik telefon ile iletişim numaraları; (0312) 405 61 66 – 405 61 67 ...
2023-08-02 17:16:24

Belçika Başkonsolosluk Telefon Numaraları

Belçika İstanbul Başkonsolosluk telefon;   (212) 243 33 00 - 01 ...
2023-08-02 17:16:11

Belçika Ankara Konsolosluk Yetki Alanları

ANKARA – ADANA – ADIYAMAN – AFYON – AĞRI – AKSARAY – AMASYA – ANTALYA – ARDAHAN – ARTVİN – AYDIN – BARTIN – BATMAN – B...
2023-08-02 17:15:48
Tüm Duyurular
Belçika Vize İşlemleri