Belçika Konsolosluk işlemleri

Belçika Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Belçika Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti iki ülke arasındaki diplomatik ve ticari ilişkileri geliştirmek ve diğer ülkedeki vatandaşlarının sosyal haklarını korumasına destek sunmak amacıyla temsilcilikler kurmuştur. 

Belçika Krallığı Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek ve Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarının çıkarlarını korumak amacıyla, Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları açmıştır. 

Belçika Konsolosluğu, yukarıda sözü edilen konular çerçevesinde Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri Belçika Konsolosluğu tarafından yürütülen konsolosluk işlemleri kapsamında yer almaktadır. 


Belçika Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

Türkiye’de bulunan Belçika temsilciliklerinin görev alanları faaliyet gösterdikleri bölge ile sınırlanmıştır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme yetkisi taşımaktadır. Dolayısıyla, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları Belçika Konsolosluğu’na konsolosluğun yetki alanındaki herhangi bir işlem için başvuruda bulunmaları durumunda ikamet ettikleri bölgeye en yakın Belçika Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır.  

Belçika Konsolosluğu Kayıt İşlemleri Nereye Yapılır?

Belçika Krallığı’ndaki herhangi bir belediyede nüfus kaydı bulunmayan Belçika vatandaşları, Belçika vatandaşlığından doğan haklarını resmi platformlarda korumak için, Belçika Ankara Büyükelçiliği veya Belçika İstanbul Konsolosluğu nüfus kütüğüne kayıt yaptırabilirler. 

Hukuki İşlemler;

Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşlarının yaşadıkları hukuki problemlere ilişkin izlenecek yol konusunda rehberlik desteği sunmaktadır. 

 

Sağlık Hizmeti İşlemler; 

Belçika Ankara Büyükelçiliği ve Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının sağlık hizmeti alması konusunda bazı doktorlar ile hizmet anlaşması yapmıştır. Sağlık hizmeti ihtiyacı olan Belçika vatandaşları konu ile ilgili bilgi ve destek için Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler. 

Vergi İşlemleri;

Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı’na karşı borçlu olunan vergileri toplama konusunda yetkilidir. Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Belçika Konsolosluğu’ndan destek alabilirler. 


Oy Kullanma İşlemleri;

Belçika’da gerçekleşen seçimlerde Türkiye’de oy kullanmak isteyen Belçika vatandaşları oy kullanma işlemlerine katılım ile ilgili bilgi ve destek için Belçika Konsolosluğu ile iletişim kurmalıdır. 


Resmi Belge İşlemleri;

Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi, onaylanması gereken resmi belgelerin onaylanması gibi işlemler konusunda destek hizmeti sunmaktadır. Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları resmi evrak çıkartma, yenileme, kayıp- çalıntı bildirimi ve evrak tasdiki gibi konularda Belçika Konsolosluğu’ndan yardım talep edebilirler. 

Sürücü Belgesi;

Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları sürücü belgesi almak ya da yenilemek istedikleri takdirde, Belçika’da kayıtlı oldukları belediyeye başvuru yapmalıdır. Eğer kişi Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Büyükelçiliği nüfus kütüğüne kayıtlı ise, sürücü belgesi için Belçika’da en son kayıtlı olduğu belediyeye müracaat edebilirler. 

Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Konsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarına sürücü belgesinin aslını ya da kopyasını verme yetkisine sahip değildir. Ancak, belediyeye başvuruda bulunma konusunda ayrıntılı bilgi almak için Belçika Konsolosluğu ile iletişim kurabilirler.


Belçika Konsolosluğu Evlilik, Doğum ve Çocuklarla İlgili İşlemler Nasıl İlerler?

Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarına evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri konularda destek sunmaktadır. 

Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşları çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda da Belçika Konsolosluğuna rehberlik desteği almak üzere müracaat edebilirler.

Belçika Krallığı vatandaşları ayrıca çocukları ile ilgili nüfus cüzdanı, pasaport gibi belgelerin temini ve yenilenmesi konularında Belçika Konsolosluğundan destek alabilirler. 


Belçika Konsolosluğu Boşanma İşlemleri Nasıl Sonuçlanır?

Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşlarına evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Belçika Krallığı ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır. 

Duyurular

Belçika Konsolosluğu postanan 'sarı toz' nedeniyle alarmda

İstanbul’da Belçika Konsolosluğu’na geçtiğimiz Cuma günü postalanan bir zarfın içinden çıkan ‘sarı toz’  Belçika Konsoloslu...
2023-08-02 17:16:38

Belçika Ankara Konsolosluk Telefon

Belçika Ankara Konsolosluk ve Büyükelçilik telefon ile iletişim numaraları; (0312) 405 61 66 – 405 61 67 ...
2023-08-02 17:16:24

Belçika Başkonsolosluk Telefon Numaraları

Belçika İstanbul Başkonsolosluk telefon;   (212) 243 33 00 - 01 ...
2023-08-02 17:16:11

Belçika Ankara Konsolosluk Yetki Alanları

ANKARA – ADANA – ADIYAMAN – AFYON – AĞRI – AKSARAY – AMASYA – ANTALYA – ARDAHAN – ARTVİN – AYDIN – BARTIN – BATMAN – B...
2023-08-02 17:15:48
Tüm Duyurular
Konsolosluk işlemleri